Programovací jazyk C


ZE SVĚTA HR 

Be a better IT recruiter:

PROGRAMOVACÍ JAZYK C

15. října 2021 

CO? Cé? 


Céčko, evergreen, nejoblíbenější programovací jazyk. Že se vám to nezdá? Tak pozor, je to oficiální! ->



















Zdroj: https://www.tiobe.com/tiobe-index/


Vytvořen v 70. letech Dennisem Ritchiem pro účely operačního systém Unix v laboratořích AT&T Bell (oficiálně byl vydán v roce 1972), původní C programovací jazyk nadále patří mezi ty nejčastější pro psaní systémového softwaru, ale i aplikací. Často jsou v něm psány operační systémy, překladače, textové editory, assemblery nebo knihovny a další, novější, programovací jazyky (například C++, C#, Java nebo PHP) z něj přebírá způsob zápisu (syntaxi). Původ pojmenování “C” také není příliš těžké uhádnout - jeho syntaxe byla postavena na jazyku “B”, který už nestačil na přepsání UNIXu z assembleru. 


Během let byl jazyk C postupně upravován a standarizován, od první verze často označované jako K&R C (Ritchie & Kernighan), se nakupilo několik dalších: C89 (ANSI C), C99, a naposled C11 (ano, číslo značí rok vydání:).


Přemýšlíte nad tím, kde se vzal C++, a co má vlastně společného s původním C?

V 80. letech přijalo IBM PC jazyk C pro použití na své platformě a jak stoupala popularita C, tak se zároveň začalo pracovat na jeho rozšíření o objektově orientované prvky (OOP) -  a hle, C++, dnes nejrozšířenější jazyk pro aplikace na MS Windows byl na světě. Jakkoliv se dá říci, že C++ je od C odvozen, není s ním plně kompatibilní. Zásadní problémy může způsobovat především fakt, že C++ kromě OOP implementuje i generické a procedurální programování, a zároveň má i mnohem vymezenější pravidla pro přetypování datových typů. 


Kromě C++ se můžeme setkat i s Objective-C, který je - narozdíl od C++ -  s C plně kompatibilní (ovšem není tak populární).


Kromě C++ vznikla i řada dalších programovacích jazyků, které sice nejsou s C příbuzné, ale částečně přijaly jeho syntaxi - typicky Java, C# - nebo názvy některých funkcí knihoven (PHP).


Ve zkratce řečeno, jazyk C je obecnou nutností pro kohokoliv, kdo má co dočinění s vývojem softwaru. Mezi jeho výhody patří, že je strukturovaný a relativně jednoduchý na naučení. Zároveň si však umí poradit s nízkoúrovňovými činnostmi, dokáže vytvořit efektivní programy a může být kompilován na různých počítačových platformách. 


Jako “matce programovacích jazyků”, Céčku dnes nikdo z IT neunikne, a internet je i plný (často i bezplatných) kurzů k seznámení se s touto legendou. Jak dlouho bude ještě stát na pomyslném vrchlolu se uvidí, ale pro tuto chvíli nikdo, kdo je s ním obeznámen jednoznačně neprohloupí:)


Líbí se vám článek? Sdílejte nás nebo nám dejte komentář na naší FB stránce!

Váš @A-StarSearch