Jsou chvíle, kdy i ten nejostřílenější Recruiter/Executive Search Consultant nedokáže bez dalších nástrojů vyhodnotit a doporučit klientovi po stránce měkkých dovedností, který z finálních kandidátů by měl být ten nejvhodnější, kterému dáme nabídku. Aby se toto riziko minimalizovalo, zaměřujeme se během výběrového řízení na pozorování, sledování reakcí, případně můžeme ověřit reference na kandidáta. Nicméně ani to někdy nestačí ke správnému výběru, a v této chvíli doporučujeme klientům využít psychometrie.
V jakých případech doporučujeme zařadit psychometrii do výběrového řízení?
Už samotný název dává tušit, že se jedná o něco spojeného s psychologií - konkrétně o obor, který se zabývá měřením osobnostních postojů, znalostí a schopností. K samotnému měření se přitom typicky využívají (online) testy a dotazníky speciálně uzpůsobené pro to, aby firmám pomohly vybrat nové zaměstnance, rozvíjet schopnosti těch stávajících nebo třeba i upravit celý business model společnosti. Pomocí správně položených otázek se pak můžeme dopátrat například jak je člověk vnitřně nastavený, jestli je týmovým hráčem, co umí, nebo také co sám od života a práce chce.
Psychometrické testy už dnes nejsou při výběru zaměstnanců ničím výjimečným a setkat se s nimi tak můžeme kdekoliv, ať už se jedná o malý start-up nebo nadnárodní korporaci. Jejich hlavní přednosti - a zároveň strašákem pro uchazeče o práci - je možnost si kandidáta “proklepnout” na rámec jeho životopisu a projevu během pohovoru. Perfektní pracovní profil, který vyčteme ze životopisu, nám koneckonců ještě nezaručí, že konkrétní člověk zapadne do týmu, sžije se s firemní kulturou nebo bude odpovědně vést náš tým lidí. Na toto všechno nám psychometrický test může poskytnout určitou odpověď.
Psychometrický dotazník většinou uchazeč zvládne vyplnit online z domova. Dle kvality vypracování testů zabere testování od 15 do 90 minut. Tato krátká doba je ovšem dána i tím, že lidé často nevěnují testům podobného typu dostatek pozornosti, berou je jako formalitu a otázky vyplňují spíše ledabyle bez toho, aby si dokonce pečlivě přečetli zadání. Podobný přístup je samozřejmě chybou a kandidáta může nakonec stát pozici, na kterou se hlásí.
Vzhledem k tomu, se ze samotné podstaty na psychometrické testování nelze připravit, nejlepší strategií je vyhradit si na něj dostatek času, pozornosti a odpovídat upřímně a otevřeně. Kandidátovi může často spíše uškodit, pokud si ve svých odpovědích protiřečí a snaží se je stylizovat do profilu, který dle něj zaměstnavatel hledá. Pravdou samozřejmě je, že dopředu není možné vědět, jaké osobnosti dá zaměstnavatel přednost, proto jsou podobné snahy kontraproduktivní.
Online psychometrie se nadále zdokonaluje, a protože my vyžadujeme to nejlepší, využíváme pro své testy a dotazníky společnost YellowCouch, která je špičkou v oboru.
YellowCouch nabízí komplexní diagnostiku přesně tak, jak potřebujeme, včetně celkové analýzy, interpretace výsledků a jakékoliv technické podpory.
Mrkněte na jejich web, pokud se chcete o YellowCouch dozvědět víc: www.yellowcouch.cz
Psychometrii vnímáme jako jeden z dalších nástrojů, který klientov může pomoci lépe si vybrat toho správného kandidáta. K čemu nám bude ve výrobní firmě Quality Manager s nadprůměrným IQ, ale zároveň nízkým EQ s tendencí mít v týmu konflikty? V porovnání k tomu, kolik zdrojů a úsilí stojí dodat kvalitní kandidáty na vysoce specializované technické pozice, stojí za to zahrnout psychometrii do výběrového řízení a rozhodnout se správně. A v porovnání k tomu, kolik zdrojů stojí odejití kandidáta v rámci zkušební doby a hledání nového, stojí za to investovat do psychometrie a minimalizovat riziko ukončení pracovního poměru ve zkušební době.
Čerpáno z:
https://www.jobs.cz/poradna/psychometrie-jak-si-vas-firma-proklepne/
https://radiozurnal.rozhlas.cz/v-zivotopisu-se-neprikraslujte-odhali-vas-psychotesty-varuje-naborar-6209996
https://docplayer.cz/20057058-Diplomova-prace-uziti-psychometrie-v-organizacnim-prostredi.html
https://www.yellowcouch.cz/psychometrie/