Jedním z dalších výrazů, se kterým se v IT světě často setkáváme, je “Framework”. Co to tedy je, k čemu to je a proč se používá?
Programming Framework, tedy v češtině “programovací rámec”, může takovému programátorovi značně ulehčit život. Jak? Díky již existujícímu frameworku, který někdo před ním vytvořil, nemusí programátor začínat psát svůj kód doslova od nuly - jednoduše si vezme už napsaný rámec kódu, který se mu pro jeho účely zrovna hodí, a dál pokračuje ve vlastním tvoření. Nejjednodušším příkladem může být třeba řada procesů jako je login, basket, check-out, nebo kontaktní formulář, společné všem e-shopům. Představte si třeba všechny bezpečnostní výzvy, kterým programátor musí čelit při vašem placení na internetu - autentifikace, autorizace, verifikace... Proč by je programátor při tvorbě nových webových stránek kódoval nanovo, když už ten samý kód někdo předtím napsal, a navíc je jisté, že funguje?
Hotový framework je něco, co v sobě nese vyladěné řešení pro nejčastější problémy, se kterými se programátor může setkat. Pokud programátor narazí na problém - pravděpodobně nebude prvním člověkem ve vesmíru, a někdo už jej před ním vyřešil. Jako jednodušší se tak vždycky jeví najít řešení v dokumentaci, než jej sám vymýšlet, co říkáte? A hle, programátor se tak může zaměřit na pro něj reálné problémy a ušetřit si čas i úsilí.
Programovací rámec může být interní firemní záležitostí, kdy vývojáři postupně vylepšují kód ušitý na míru dané společnosti, ale může být také komerční. Nejčastěji se však setkáme s open-source frameworky, které jsou programátorům volně dostupné. S množstvím programovacích jazyků najdemei množství programovacích rámců. Každý vytvořený k jinému účelu a řešení jiného problému a, stejně jako programovací jazyky, i rámce je nezbytně dělit na ty určené pro back-end, nebo front-end. Samostatnou kategorií mohou být také rámce pro mobilní aplikace.
Podobně jako když máte mobil s Androidem, budete nejspíš využívat androidové aplikace, nikoliv ty určené pro iPhone, tak i pokud programujete v určitém jazyce, budete využívat rámce, které jsou s ním kompatibilní. Typicky například front-end developer, který programuje v jazyku Ruby, využije pro svou práci framework Ruby-on-Rails; programátor v JavaScriptu zase React, nebo Angular atd. Je nutné podotknout, že programovací jazyk a programovací rámec jsou dvě odlišné věci - oba sice využíváme k “psaní” softwaru, programovací jazyk je obecný nástroj se širokým využitím, zatímco framework je určen pro řešení konkrétního problému. Nebo jednoduše - programovací jazyk je to, s čím “píšeme” programovací rámec;)
Tak co, už je to jasnější? Dejte nám vědět na naší FB page!
PS:
Pozor na rozdíl mezi frameworky a tzv. “Libraries”, tedy “knihovnami”, které programátoři také často využívají k ušetření času. O knihovnách ale zase až někdy příště;)